1402/12/12 23 : 47

غذا عروس هلندی چیست؟ غذاهای مفید و ممنوعه

عروس هلندی همانند مابقی طوطی‌ها از انواع دانه‌ها و غلات تغذیه می‌کند. اگر این سوال برای شما پیش آمده که غذا عروس هلندی چیست باید گفت این پرنده از انواع دانه‌هایی می‌تواند استفاده کند که شامل انواع دانه تخم آفتابگردان، شاهدانه، ارزن، کتان، جو دوسر، مخلوط هفت تخم، انواع آجیل، بلال، نخود فرنگی و... می‌شوند.

عروس هلندی همانند مابقی طوطی‌ها از انواع دانه‌ها و غلات تغذیه می‌کند. اگر این سوال برای شما پیش آمده که غذا عروس هلندی چیست باید گفت این پرنده از انواع دانه‌هایی می‌تواند استفاده کند که شامل انواع دانه تخم آفتابگردان، شاهدانه، ارزن، کتان، جو دوسر، مخلوط هفت تخم، انواع آجیل، بلال، نخود فرنگی و... می‌شوند. توجه داشته باشید غذای عروس هلندی خود را باید متناسب با سن آنها انتخاب کرد. در صورتی که غذای اشتباهی را به عروس هلندی دهید ممکن است دچار بیماری‌های مختلفی شود که سرانجام به مرگ ختم می‌شوند. برای رشد و سلامت پرنده خود می‌توانید از انواع مکمل‌های غذایی و ویتامین‌ها استفاده کنید.

غذا عروس هلندی چیست

غذای عروس هلندی در سنین مختلف

عروس هلندی یک پرنده زیبا است که در خانواده طوطی سانان قرار می‌گیرد. این پرنده زیبا و دوست داشتنی بعد از مرغ عشق دومین پرنده محبوب در سطح جهان شناخته می‌شود. این پرنده از هوش بالایی برخوردار است، به صورتی که می‌تواند به راحتی صوت بزند، با اسباب بازی‌های مختلف بازی کند و در حد چند کلمه تقلید صدا کند. در زبان انگلیسی به عروس هلندی، کاکاتیل گویند و در اصل این پرنده نژادی استرالیایی دارد. برای اینکه عروس هلندی شما به خوبی رشد کند، باید از غذاهای مفید و سرشار از ویتامین برای آنها استفاده کنید که شامل انواع سبزیجات و انواع دانه‌ها خواهد شد. در کنار غذای این پرندگان باید از ویتامین و انواع آمینواسیدها استفاده کنید تا پرنده شما در برابر بیماری‌ها مقاوم باشد. برای اینکه عروس هلندی سالم داشته باشید باید مقدار غذا و نوع غذای او را متناسب با سن پرنده انتخاب کنید.

مناسب ترین غذاها برای جوجه ها یک روزه تا سه ماهه

جوجه‌های هلندی از زمانی که به دنیا می‌آیند تا وقتی که به سه ماه برسند باید توسط مادر تغذیه شوند؛ در غیر این صورت باید پرورش دهنده‌ها با سرلاک جوجه‌های هلندی را بزرگ کنند. جوجه‌های هلندی باید در هر وعده غذایی 8 میلی‌لیتر سرلاک بخورند که این تعداد از سرلاک باید هر 6 الی 8 ساعت تکرار شود. توجه داشته باشید حتما غذای جوجه‌های سه ماه را داخل چینهدان بریزید؛ زیرا ریختن غذا در دهان پرنده باعث خفگی او می‌شود. همچنین جوجه‌ها را باید از دوماهگی به دانه خوردن عادت دهید. اگر می‌خواهید خودتان سرلاک برای جوجه‌هایتان درست کنید می‌توانید بیسکویت مادر و زرده تخم مرغ را به همراه اندکی آرد و نمک مخلوط کنید.

غذا عروس هلندی چیست

بهترین غذا برای جوجه های ۳ ماهه تا بلوغ

بعد از گذشت سه ماهگی باید جوجه‌های عروس هلندی با دانه‌های مخصوص تغذیه شوند و دیگر نیازی به سرلاک ندارد. در این زمان پرنده باید از انواع سبزیجات، دانه‌ها و میوه‌ها استفاده کند. توجه داشته باشید عروس هلندی تا قبل بلوغ نباید از دانه‌های شاهدانه، بذرک، کافشه که طبیعت بسیار گرمی دارند، تغذیه کند. در این دوره شما می‌توانید از انواع ویتامین‌ها و آمینواسیدها برای جوجه‌های خود استفاده کنید.

بهترین غذا عروس هلندی در دوره جفت گیری

اگر در خانه دو عروس هلندی نر و ماده دارید باید برای جفت‌گیری آنها از تغذیه‌ای ویژه‌ای استفاده کنید. بهترین تغذیه برای جفت گیری عروس هلندی استفاده از دانه‌ها و غذاهایی با طبیعت گرم است که برخی از این دانه‌ها شامل تخم آفتابگردان، کافشه، تخم ارزن، شاهدانه و.... می‌شوند. با استفاده از غذاهای گرم عروس هلندی تحریک به جفت‌گیری می‌شود. به طورکلی اگر می‌خواهید حاصل جفت‌گیری عروس‌ هلندی‌های شما، جوجه‌های سرحال و سرزنده باشند باید از غذاهای پرچرب، تخم مرغ آب‌پز، سینه مرغ آبپز، انواع حبوبات پخته شده، پوسته تخم مرغ، پودر استخوان و... استفاده کنید.

غذای مناسب عروس هلندی های تخم گذار

هنگامی که عروس هلندی‌های ماده در زمان تخم گذاری هستند باید از بهترین تغذیه‌ها استفاده کنند. بهترین غذا برای عروس هلندی‌های ماده استفاده از انواع سبزیجات، پلت‌ها، انواع دانه‌ها و انواع غذاهای تقویتی است. پرنده‌های تخم‌گذار باید از غذاهایی مانند انواع حبوبات، سینه مرغ، تخم مرغ و... استفاده کنند. فقط توجه داشته باشید که باید تمام غذاهای عروس هلندی کامل پخته شوند تا در زمان تغذیه به آن فشار وارد نشود.

غذا عروس هلندی چیست

غذای مناسب عروس هلندی های مادر

عروس هلندی‌های مادر برای اینکه مسئولیت غذا دادن جوجه‌های خود را برعهده دارد، باید غذای بیشتری مصرف کند تا هم مادر و هم جوجه‌ها تغذیه کاملی داشته باشند. برای اینکه عروس هلندی مادر به راحتی بتواند غذای جوجه‌ها را به آنها بدهند باید غذای آنها کاملا پخته و نرم باشند. بهترین غذا برای مادر و جوجه‌ها استفاده از سینه مرغ، انواع حبوبات، تخم‌مرغ آبپز، انواع سبزیجات، انواع میوه‌ها و انواع سرلاک است. برای اینکه عروس هلندی ماده بعد از تخم‌گذاری انرژی از دست رفته خود را به دست بیاورد، باید از انواع دانه‌ها و مولتی ویتامین‌ها برای آن استفاده کنید.

بهترین تغذیه عروس هلندی ها

محبوب‌ترین و بهترین غذاهای عروس هلندی‌ها، ارزن است و آن را به عنوان یه هدیه دوست داشتنی از طرف صاحب خود می‌دانند. بعد از ارزن بهترین غذاهای عروس هلندی‌ها شامل تخم شاهدانه، بادام، پسته، گردو، تخم کدو، بذر ریحان و... می‌شوند. برای اینکه عروس هلندی شما دچار بیماری نشود، باید غذاهای آنها را کامل بپزید. عروس هلندی‌ها وقتی در طبیعت زندگی می‌کنند از انواع دانه‌ها، حشرات، کرم‌ها و میوه‌ها تغذیه می‌کنند. بهترین تغذیه تقویتی برای عروس هلندی‌ها ترکیب چند میوه و سبزی با همدیگر است که برخی از آنها شامل گلابی، هویج، تمشک، خیار، توت فرنگی، کلم و... می‌شوند. برای افزایش کلسیم عروس هلندی خود باید از پودر استخوان، کف دریا و پودر پوسته تخم مرغ استفاده کنید.

غذا عروس هلندی چیست

معرفی پلت غذای عروس هلندی

به غذاهای کنساتره که توسط ماشین‌آلات صنعتی تشکیل می‌شوند، پلت می‌گویند. پلت‌های عروس هلندی شامل انواع دانه‌های خرده شده ذرت، پودر استخوان، میوه‌های خشک، پودر استخوان و... می‌شود. توجه داشته باشید پلت‌ها کاملا خشک و بدون هیچگونه آبی در بسته‌بندی‌های مختلفی وارد بازار می‌شوند. عروس هلندی‌ها بعد از استفاده از پلت‌ها باید سریعا از آب استفاده کنند. به همین دلیل همیشه یک ظرف پر آب در کنار پلت غذای عروس هلندی قرار دهید. پلت‌ها انواع مختلفی دارند که هرکدام از آنها حاوی ویتامین، انواع مواد معدنی، پروتئین و انواع غذاهای تقویتی می‌شوند. پلت‌های غذایی در طرح و رنگ‌های مختلفی تولید شده که این تغییرات فقط برای زیبایی و جلب توجه پرنده است.

بهترین و بدترین غذاهای مورد نیاز عروس هلندی ها

اصلی‌ترین و بهترین غذاهای عروس هلندی‌ها مربوط به انواع دانه‌ها و غلات‌ها می‌شود. برای اینکه پرنده شما به خوبی رشد و در برابر بیماری‌ها مقاومت خوبی داشته باشد، باید در کنار غذاهای ویتامینه از آمینواسید و انواع ویتامین‌ها استفاده کنید. استفاده از سبزیجات و میوه‌ها باعث دفع آسان پرنده‎ها خواهد شد. به طورک لی غذاهایی که کاملا اورگانیک و پخته هستند برای عروس هلندی‌ها مناسبند. برای اینکه همیشه عروس هلندی سالمی داشته باشید به هیچ عنوان نباید از غذاهای چرب، شور و بسیار شیرین به آنها دهید؛ زیرا سیستم گوارش این پرنده‌ها قادر به هضم درست این نوع مواد غذایی نیستند و بعد از مرور باعث مشکلات گوارشی عروس هلندی‌ها می‌شود. اگر می‌خواهید عروس هلندی خود را تربیت کنید، می‌توانید آنها را با دانه‌ها کتان و ارزن سرگرم کنید.

مقدار مورد نیاز غذا برای عروس هلندی

عروس هلندی‌ها به‌طور کلی غذای زیادی استفاده نمی‌کنند. به همین دلیل در هر وعده غذایی باید تعداد معینی غذا در ظرف آنها قرار دهید. اگر بیش از حد در ظرف پرنده غذا قرار دهید، باعث بی‌نظمی و ریخت و پاش جایگاه عروس هلندی‌ها می‌شود که همین امر باعث به وجود آمدن انواع بیماری‌ها و رشد باکتری‌ها در محل زندگی پرندگان خواهد شد. مقدار غذای عروس هلندی‌ها براساس سنی که دارند تعیین می‌شود؛ اما به صورت کلی یک عروس هلندی در هر وعده به 5 الی 10 گرم غذا نیاز دارد. برای میان وعده پرنده خود می‌توانید از تکه‌های کوچک سبزی و میوه‌ها استفاده کنید. اگر به عروس هلندی خود بیش از حد غذا دهید باعث چاقی مفرط عروس هلندی‌ها می‌شود.

غذا عروس هلندی چیست

سخن آخر

عروس هلندی در خانواده طوطی سانان قرار دارند و به همین دلیل بهترین غذا برای آنها استفاده از دانه‌ها، غلات، سبزیجات، غذاهای پخته، انواع حبوبات و... است. برای اینکه سیستم گوارشی پرنده شما دچار مشکل نشود نباید از غذای چرب، شور و شیرین برای پرنده خود استفاده کنید. غذای عروس هلندی خود را براساس سن آنها درون قفس پرندگان قرار دهید؛ اما به‌طور کلی یک عروس هلندی در هر وعده غذایی حدود ۵ الی ۱۰ گرم نیاز به تغذیه دارد. اگر به پرنده خود بیش از حد غذا دهید، باعث چاقی مفرط پرنده می‌شود که به مرور زمان باعث بیماری‌های پرنده خواهد شد.